Xiaomi 17T Details
Xiaomi 17T features a 6.59 inch (QHD+) display with 2756 x 1268 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) processor and backed by a 6500 mAh battery.
| Product Name | Xiaomi 17T |
|---|---|
| Price in India | Rs. 72,990 |
| Last Time Price Updated on | May 29, 2026 |
| Colors | Violet, Blue, Opal White, Black |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Compare Xiaomi 17T With:
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 17T
Xiaomi 17T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Xiaomi 17T |
| Launch Date | May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Violet, Blue, Opal White, Black |
Body
| Dimensions (mm) | 157.6 x 75.2 x 8.2 |
| Weight (g) | 200 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2756 x 1268 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | 67W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 72,990 Approx |
Xiaomi 17T Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi 17T in India?
A) Xiaomi 17T price in India starts at Rs. 72,990.
Q) Does Xiaomi 17T support 5G in India?
A) Yes, Xiaomi 17T supports 5G connectivity in India.
Q) Does Xiaomi 17T support fast charging?
A) Yes, Xiaomi 17T supports fast charging with 67W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi 17T?
A) Xiaomi 17T is available in Violet, Blue, Opal White, Black colours.
Q) Is Xiaomi 17T waterproof?
A) Yes, Xiaomi 17T comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
