vivo X300 Ultra Details
vivo X300 Ultra features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 6600 mAh battery.
| Product Name | vivo X300 Ultra |
|---|---|
| Price in UAE (Dubai) | AED 3750 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in UAE |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
vivo X300 Ultra Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo X300 Ultra |
| Launch Date | 30 March 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Black, Silver, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 163 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 232 |
| Materials | Glass front, glass back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Armor glass, Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6600 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | AED 3750 Approx |
| Price in Dubai in Indian Rupees | Rs. 84,150 Approx |
vivo X300 Ultra Questions and Answers
Q) What is the price of vivo X300 Ultra in UAE?
A) vivo X300 Ultra price in UAE starts at AED 3750.
Q) Does vivo X300 Ultra support 5G in UAE?
A) Yes, vivo X300 Ultra supports 5G connectivity in UAE.
Q) Does vivo X300 Ultra support fast charging?
A) Yes, vivo X300 Ultra supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in vivo X300 Ultra?
A) vivo X300 Ultra is available in Black, Silver, Green colours.
Q) Is vivo X300 Ultra waterproof?
A) Yes, vivo X300 Ultra comes with IP69/IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
