Motorola Razr 70 Details
Motorola Razr 70 features a 6.9 inch (QHD+) display with 2640 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) processor and backed by a 4800 mAh battery.
| Product Name | Motorola Razr 70 |
|---|---|
| Price in UAE (Dubai) | AED 3220 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in UAE |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Motorola Razr 70 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano + eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Motorola Razr 70 |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 |
| Weight (g) | 188 |
| Materials | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titaniuml) |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 2640 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 3000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~413 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | AED 3220 Approx |
| Price in Dubai in Indian Rupees | Rs. 72,257 Approx |
Motorola Razr 70 Questions and Answers
Q) What is the price of Motorola Razr 70 in UAE?
A) Motorola Razr 70 price in UAE starts at AED 3220.
Q) Does Motorola Razr 70 support 5G in UAE?
A) Yes, Motorola Razr 70 supports 5G connectivity in UAE.
Q) Does Motorola Razr 70 support fast charging?
A) Yes, Motorola Razr 70 supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Motorola Razr 70?
A) Motorola Razr 70 is available in Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White colours.
Popular Links
By Brand
