Oppo Reno 16 5G Details
Oppo Reno 16 5G features a 6.32 inch (QHD+) display with 2640 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) processor and backed by a 6700 mAh battery.
| Product Name | Oppo Reno 16 5G |
|---|---|
| Price in UAE (Dubai) | AED 1870 |
| Last Time Price Updated on | May 26, 2026 |
| Colors | Black, Purple, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Oppo Reno 16 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo Reno 16 5G |
| Launch Date | 25 May 2026 |
| Release Date | 29 May 2026 |
| Colors | Black, Purple, White |
Body
| Dimensions (mm) | 151.2 x 72.4 x 8.2 |
| Weight (g) | 188 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.32 inch |
| Resolution | 2640 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6700 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | AED 1870 Approx |
| Price in Dubai in Indian Rupees | Rs. 41,963 Approx |
Oppo Reno 16 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo Reno 16 5G in UAE?
A) Oppo Reno 16 5G price in UAE starts at AED 1870.
Q) Does Oppo Reno 16 5G support 5G in UAE?
A) Yes, Oppo Reno 16 5G supports 5G connectivity in UAE.
Q) Does Oppo Reno 16 5G support fast charging?
A) Yes, Oppo Reno 16 5G supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo Reno 16 5G?
A) Oppo Reno 16 5G is available in Black, Purple, White colours.
Q) Is Oppo Reno 16 5G waterproof?
A) Yes, Oppo Reno 16 5G comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
