Samsung Galaxy Watch Ultra Price in UAE (Dubai)
Samsung Galaxy Watch Ultra Price in UAE (Dubai) starts at around AED 2970. The smartwatch has 1.5 inch Super AMOLED display with 480 x 480 Pixels resolution.
| Product Name | Samsung Galaxy Watch Ultra |
|---|---|
| Price in UAE (Dubai) | AED 2970 |
| Last Time Price Updated on | July 11, 2024 |
| Explore Price List | Explore More Samsung Watches |
| Colors | Titanium Sliver, Titanium Gray, Titanium White |
| Storage Option | (32GB+2GB) |
Samsung Galaxy Watch Ultra Specifications
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Samsung Galaxy Watch Ultra |
| Launch Date | 10 July 2024 |
| Colors | Titanium Sliver, Titanium Gray, Titanium White |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | eSIM |
| SIM Type | Single |
Body
| Dimensions (mm) | 47.4 x 47.4 x 12.1 |
| Weight (g) | 60.5 |
| Materials | Sapphire crystal front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame (grade 4) |
| Water Registance | IP68 / 10 ATM certified |
Display
| Display Size | 1.5 inch |
| Resolution | 480 x 480 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~327 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Protection | Sapphire crystal glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 590 mAh |
| Fast Charging | 10W |
Performance
| Processor | Exynos W1000 (3 nm) |
| Processor Core | Penta-core |
| GPU | Mali-G68 |
Storage
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (32GB+2GB) |
Camera
| Camera Resolution | No |
Software
| Operating System | Android Wear OS 5 |
| User Interface (Ui) | One UI Watch 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | No |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Samsung Galaxy Watch Ultra Price in UAE (Dubai) | AED 2970 Approx |
