Samsung Galaxy A57 Details
Samsung Galaxy A57 features a 6.7 inch (FHD+) display with 2340 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Exynos 1680 (4 nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy A57 |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 225 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Compare Samsung Galaxy A57 With:
Samsung Galaxy A57
VS
Samsung Galaxy A37
Samsung Galaxy A57 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy A57 |
| Launch Date | 25 March 2026 |
| Release Date | 10 April 2026 |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
Body
| Dimensions (mm) | 161.5 x 76.8 x 6.9 |
| Weight (g) | 179 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
Display
| Display Size | 6.7 inch |
| Resolution | 2340 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~385 |
| Display Type | Super AMOLED+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Exynos 1680 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.95 GHz |
| GPU | Xclipse 550 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+12+5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 225 Approx |
Samsung Galaxy A57 Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy A57 in Bahrain?
A) Samsung Galaxy A57 price in Bahrain starts at BHD 225.
Q) Does Samsung Galaxy A57 support 5G in Bahrain?
A) Yes, Samsung Galaxy A57 supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Samsung Galaxy A57 support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy A57 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy A57?
A) Samsung Galaxy A57 is available in Navy, Gray, Icyblue, Lilac colours.
Q) Is Samsung Galaxy A57 waterproof?
A) Yes, Samsung Galaxy A57 comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
