Motorola Razr 70 Plus Details
Motorola Razr 70 Plus features a 6.9 inch (QHD+) display with 2640 x 1084 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) processor and backed by a 4500 mAh battery.
| Product Name | Motorola Razr 70 Plus |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 495 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Bahrain |
| Colors | Pantone: Mountain View |
| Storage Option | (256GB+12GB) |
Motorola Razr 70 Plus Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Motorola Razr 70 Plus |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Pantone: Mountain View |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 |
| Weight (g) | 189 |
| Materials | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), hinge (titanium) |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 2640 x 1084 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 3000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~414 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) |
| Note | UFS 4.0 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | BHD 495 Approx |
Motorola Razr 70 Plus Questions and Answers
Q) What is the price of Motorola Razr 70 Plus in Bahrain?
A) Motorola Razr 70 Plus price in Bahrain starts at BHD 495.
Q) Does Motorola Razr 70 Plus support 5G in Bahrain?
A) Yes, Motorola Razr 70 Plus supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Motorola Razr 70 Plus support fast charging?
A) Yes, Motorola Razr 70 Plus supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Motorola Razr 70 Plus?
A) Motorola Razr 70 Plus is available in Pantone: Mountain View colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
