ZTE nubia RedMagic 11S Pro Details
ZTE nubia RedMagic 11S Pro features a 6.85 inch (QHD+) display with 2688 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 342 |
| Last Time Price Updated on | May 27, 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
| Launch Date | 27 May 2026 |
| Release Date | 09 June 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
Body
| Dimensions (mm) | 163.8 x 76.5 x 8.9 |
| Weight (g) | 230 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2688 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~431 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 Pro |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 11.5 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 342 Approx |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia RedMagic 11S Pro in Bahrain?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro price in Bahrain starts at BHD 342.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support 5G in Bahrain?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia RedMagic 11S Pro?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro is available in Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
