vivo T5 Details
vivo T5 features a 6.75 inch (HD+) display with 1570 x 720 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | vivo T5 |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 124 |
| Last Time Price Updated on | May 30, 2026 |
| Colors | Gold, Black |
| Storage Option | (256GB+8GB) |
vivo T5 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo T5 |
| Launch Date | 29 May 2026 |
| Release Date | 29 May 2026 |
| Colors | Gold, Black |
Body
| Dimensions (mm) | 166.6 x 78.4 x 8.4 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.75 inch |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 1250 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~256 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 44W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.9 GHz |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+2 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 124 Approx |
vivo T5 Questions and Answers
Q) What is the price of vivo T5 in Bahrain?
A) vivo T5 price in Bahrain starts at BHD 124.
Q) Does vivo T5 support 5G in Bahrain?
A) No, vivo T5 does not support 5G connectivity.
Q) Does vivo T5 support fast charging?
A) Yes, vivo T5 supports fast charging with 44W charging support.
Q) Which colours are available in vivo T5?
A) vivo T5 is available in Gold, Black colours.
Q) Is vivo T5 waterproof?
A) Yes, vivo T5 comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
