Honor 600 Details
Honor 600 features a 6.57 inch (QHD+) display with 2728 x 1264 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor 600 |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 237 |
| Last Time Price Updated on | May 3, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Bahrain |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Honor 600 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor 600 |
| Launch Date | 22 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 156 x 74.7 x 7.8 |
| Weight (g) | 185 |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.57 inch |
| Resolution | 2728 x 1264 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 8000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~458 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 237 Approx |
Honor 600 Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 600 in Bahrain?
A) Honor 600 price in Bahrain starts at BHD 237.
Q) Does Honor 600 support 5G in Bahrain?
A) Yes, Honor 600 supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Honor 600 support fast charging?
A) Yes, Honor 600 supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor 600?
A) Honor 600 is available in Golden White, Black, Orange colours.
Q) Is Honor 600 waterproof?
A) Yes, Honor 600 comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
