Motorola Razr Fold Details
Motorola Razr Fold features a 8.1 inch (FHD+) display with 2484 x 2232 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Motorola Razr Fold |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 850 |
| Last Time Price Updated on | May 4, 2026 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Bahrain |
| Colors | Pantone: Blackened Blue, Lily White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Motorola Razr Fold Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Motorola Razr Fold |
| Launch Date | 11 January 2026 |
| Release Date | 18 April 2026 |
| Colors | Pantone: Blackened Blue, Lily White |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 160.1 x 144.5 x 4.7 / Folded: 160.1 x 73.6 x 10.1 |
| Weight (g) | 243 |
Display
| Display Size | 8.1 inch |
| Resolution | 2484 x 2232 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 6200 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~410 |
| Display Type | Foldable LTPO P-OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 20 MP +Cover camera:+32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 dual-band |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | Yes |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | BHD 850 Approx |
Motorola Razr Fold Questions and Answers
Q) What is the price of Motorola Razr Fold in Bahrain?
A) Motorola Razr Fold price in Bahrain starts at BHD 850.
Q) Does Motorola Razr Fold support 5G in Bahrain?
A) Yes, Motorola Razr Fold supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Motorola Razr Fold support fast charging?
A) Yes, Motorola Razr Fold supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Motorola Razr Fold?
A) Motorola Razr Fold is available in Pantone: Blackened Blue, Lily White colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
