Realme 16T Details
Realme 16T features a 6.81 inch (HD+) display with 1570 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Realme 16T |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 115 |
| Last Time Price Updated on | May 24, 2026 |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Storage Option | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Compare Realme 16T With:
Realme 16T
VS
vivo T5 Pro
Realme 16T
VS
Realme 16
Realme 16T Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Realme |
| Model Name | Realme 16T |
| Launch Date | 22 May 2026 |
| Release Date | 26 May 2026 |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
Body
| Dimensions (mm) | 166.4 x 78.2 x 8.8 |
| Weight (g) | 224 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.81 inch |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Panda-1681 glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Realme UI 7.0 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 115 Approx |
Realme 16T Questions and Answers
Q) What is the price of Realme 16T in Bahrain?
A) Realme 16T price in Bahrain starts at BHD 115.
Q) Does Realme 16T support 5G in Bahrain?
A) Yes, Realme 16T supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Realme 16T support fast charging?
A) Yes, Realme 16T supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Realme 16T?
A) Realme 16T is available in Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green colours.
Q) Is Realme 16T waterproof?
A) Yes, Realme 16T comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
