Redmi K90 Max Details
Redmi K90 Max features a 6.83 inch (QHD+) display with 2772 x 1280 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) processor and backed by a 8550 mAh battery.
| Product Name | Redmi K90 Max |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 187 |
| Last Time Price Updated on | April 21, 2026 |
| Colors | Silver, Blue, Black |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Redmi K90 Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi K90 Max |
| Launch Date | 21 April 2026 |
| Release Date | 21 April 2026 |
| Colors | Silver, Blue, Black |
Body
| Dimensions (mm) | 162.9 x 77.9 x 8.2 |
| Weight (g) | 227 |
| Materials | Glass front (Dragon Crystal Glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back or silicone polymer back |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~447 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Protection | Dragon Crystal Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8550 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 20 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | BHD 187 Approx |
Redmi K90 Max Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi K90 Max in Bahrain?
A) Redmi K90 Max price in Bahrain starts at BHD 187.
Q) Does Redmi K90 Max support 5G in Bahrain?
A) Yes, Redmi K90 Max supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Redmi K90 Max support fast charging?
A) Yes, Redmi K90 Max supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Redmi K90 Max?
A) Redmi K90 Max is available in Silver, Blue, Black colours.
Q) Is Redmi K90 Max waterproof?
A) Yes, Redmi K90 Max comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
