vivo S60 Vitality Details
vivo S60 Vitality features a 6.59 inch (QHD+) display with 2750 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7500 (4 nm) processor and backed by a 7200 mAh battery.
| Product Name | vivo S60 Vitality |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 158 |
| Last Time Price Updated on | May 30, 2026 |
| Colors | Starry Sea, Midsummer Night, Early Summer Green |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
vivo S60 Vitality Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo S60 Vitality |
| Launch Date | 29 May 2026 |
| Release Date | 03 June 2026 |
| Colors | Starry Sea, Midsummer Night, Early Summer Green |
Body
| Dimensions (mm) | 157.5 x 74.3 x 7.9 |
| Weight (g) | 199 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2750 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~459 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7500 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G625 MC |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | BHD 158 Approx |
vivo S60 Vitality Questions and Answers
Q) What is the price of vivo S60 Vitality in Bahrain?
A) vivo S60 Vitality price in Bahrain starts at BHD 158.
Q) Does vivo S60 Vitality support 5G in Bahrain?
A) Yes, vivo S60 Vitality supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does vivo S60 Vitality support fast charging?
A) Yes, vivo S60 Vitality supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in vivo S60 Vitality?
A) vivo S60 Vitality is available in Starry Sea, Midsummer Night, Early Summer Green colours.
Q) Is vivo S60 Vitality waterproof?
A) Yes, vivo S60 Vitality comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
