Xiaomi 17 Max Details
Xiaomi 17 Max features a 6.9 inch (QHD+) display with 2608 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Xiaomi 17 Max |
|---|---|
| Price in Bahrain | BHD 259 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Xiaomi 17 Max Competitors
Compare Xiaomi 17 Max With:
Xiaomi 17 Max
VS
vivo X300 Ultra
Xiaomi 17 Max
VS
Oppo Find X9 Ultra
Xiaomi 17 Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Xiaomi 17 Max |
| Launch Date | 21 May 2026 |
| Release Date | 21 May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
Body
| Dimensions (mm) | 162.9 x 77.6 x 8.2 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 2608 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~420 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | BHD 259 Approx |
Xiaomi 17 Max Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi 17 Max in Bahrain?
A) Xiaomi 17 Max price in Bahrain starts at BHD 259.
Q) Does Xiaomi 17 Max support 5G in Bahrain?
A) Yes, Xiaomi 17 Max supports 5G connectivity in Bahrain.
Q) Does Xiaomi 17 Max support fast charging?
A) Yes, Xiaomi 17 Max supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi 17 Max?
A) Xiaomi 17 Max is available in Black, Blue, White colours.
Q) Is Xiaomi 17 Max waterproof?
A) Yes, Xiaomi 17 Max comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Bahrain | Apple iPhone Price in Bahrain |
| 4G Mobile Price in Bahrain | 5G iPhone Price in Bahrain |
| Upcoming Phones Price in Bahrain | AI Supported Smartphone Price in Bahrain |
By Brand
| iPhone Price in Bahrain | Samsung Mobile Price in Bahrain |
| Vivo Mobile Price in Bahrain | Oppo Mobile Price in Bahrain |
| Oneplus Mobile Price in Bahrain | Xiaomi Mobile Price in Bahrain |
