Google Pixel 10 Pro Fold Details
Google Pixel 10 Pro Fold features a 8.0 inch (FHD+) display with 2152 x 2076 Pixels resolution. It is powered by Google Tensor G5 (3 nm) processor and backed by a 5015 mAh battery.
| Product Name | Google Pixel 10 Pro Fold |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 343,476 |
| Last Time Price Updated on | August 21, 2025 |
| Explore Price List | Google Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Moonstone, Jade |
| Storage Option | (256GB+16GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Google Pixel 10 Pro Fold Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano + eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Google Pixel 10 Pro Fold |
| Launch Date | 20 August 2025 |
| Release Date | 9 October 2025 |
| Colors | Moonstone, Jade |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 155.2 x 150.4 x 5.2 |
| Weight (g) | 258 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
Display
| Display Size | 8.0 inch |
| Resolution | 2152 x 2076 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~374 |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5015 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
Storage
| RAM | 16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+16GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 48+10.8+10.5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 10 MP + Cover: 10 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | ETB 343,476 Approx |
Google Pixel 10 Pro Fold Questions and Answers
Q) What is the price of Google Pixel 10 Pro Fold in Ethiopia?
A) Google Pixel 10 Pro Fold price in Ethiopia starts at ETB 343,476.
Q) Does Google Pixel 10 Pro Fold support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Google Pixel 10 Pro Fold supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Google Pixel 10 Pro Fold support fast charging?
A) Yes, Google Pixel 10 Pro Fold supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Google Pixel 10 Pro Fold?
A) Google Pixel 10 Pro Fold is available in Moonstone, Jade colours.
Q) Is Google Pixel 10 Pro Fold waterproof?
A) Yes, Google Pixel 10 Pro Fold comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
