Infinix Note 60 Ultra Details
Infinix Note 60 Ultra features a 6.78 inch (QHD+) display with 2644 x 1208 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Infinix Note 60 Ultra |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 52,875 |
| Last Time Price Updated on | March 5, 2026 |
| Explore Price List | Infinix Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Torino Black, Monza Red, Roma Silver, Amalfi Blue |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Infinix Note 60 Ultra Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Infinix |
| Model Name | Infinix Note 60 Ultra |
| Launch Date | 04 March 2026 |
| Release Date | March 2026 |
| Colors | Torino Black, Monza Red, Roma Silver, Amalfi Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 162.3 x 77.2 x 7.9 |
| Weight (g) | 220 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, Gorilla Glass Victus (camera island only) |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2644 x 1208 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 700 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~429 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.1 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 52,875 Approx |
Infinix Note 60 Ultra Questions and Answers
Q) What is the price of Infinix Note 60 Ultra in Ethiopia?
A) Infinix Note 60 Ultra price in Ethiopia starts at ETB 52,875.
Q) Does Infinix Note 60 Ultra support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Infinix Note 60 Ultra supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Infinix Note 60 Ultra support fast charging?
A) Yes, Infinix Note 60 Ultra supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Infinix Note 60 Ultra?
A) Infinix Note 60 Ultra is available in Torino Black, Monza Red, Roma Silver, Amalfi Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
