Huawei Enjoy 90 Plus Details
Huawei Enjoy 90 Plus features a 6.67 inch (HD+) display with 1604 x 720 Pixels resolution. It is powered by Kirin 8000 (7 nm) processor and backed by a 6620 mAh battery.
| Product Name | Huawei Enjoy 90 Plus |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 33,840 |
| Last Time Price Updated on | March 24, 2026 |
| Explore Price List | Huawei Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Black, White, Blue |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Huawei Enjoy 90 Plus Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Huawei |
| Model Name | Huawei Enjoy 90 Plus |
| Launch Date | 23 March 2026 |
| Release Date | 04 April 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 166.1 x 76.6 x 8.3 |
| Weight (g) | 212 |
| Materials | Glass front, plastic frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 6.67 inch |
| Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 850 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~264 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6620 mAh |
| Fast Charging | 40W |
Performance
| Processor | Kirin 8000 (7 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.84 GHz |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | HarmonyOS 6.0 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | ETB 33,840 Approx |
Huawei Enjoy 90 Plus Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei Enjoy 90 Plus in Ethiopia?
A) Huawei Enjoy 90 Plus price in Ethiopia starts at ETB 33,840.
Q) Does Huawei Enjoy 90 Plus support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 Plus supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Huawei Enjoy 90 Plus support fast charging?
A) Yes, Huawei Enjoy 90 Plus supports fast charging with 40W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei Enjoy 90 Plus?
A) Huawei Enjoy 90 Plus is available in Black, White, Blue colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
