Redmi 15a 5G Details
Redmi 15a 5G features a 6.9 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T8300 (6 nm) processor and backed by a 6300 mAh battery.
| Product Name | Redmi 15a 5G |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 21,150 |
| Last Time Price Updated on | March 27, 2026 |
| Explore Price List | Redmi Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Storage Option | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Redmi 15a 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi 15a 5G |
| Launch Date | 27 March 2026 |
| Release Date | 03 March 2026 |
| Colors | Black, Blue, Purple |
Body
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 210 |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T8300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 32MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | ETB 21,150 Approx |
Redmi 15a 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi 15a 5G in Ethiopia?
A) Redmi 15a 5G price in Ethiopia starts at ETB 21,150.
Q) Does Redmi 15a 5G support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Redmi 15a 5G supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Redmi 15a 5G support fast charging?
A) No, Redmi 15a 5G does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Redmi 15a 5G?
A) Redmi 15a 5G is available in Black, Blue, Purple colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
