Tecno Spark 50 Details
Tecno Spark 50 features a 6.78 inch (HD+) display with 1576 x 720 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) processor and backed by a 6500 mAh battery.
| Product Name | Tecno Spark 50 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 28,341 |
| Last Time Price Updated on | March 27, 2026 |
| Explore Price List | Tecno Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Tecno Spark 50 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Tecno |
| Model Name | Tecno Spark 50 |
| Launch Date | 27 March 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 167.9 x 79.3 x 8.2 |
| Weight (g) | 210 |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 1576 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~256 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HIOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
Price Information
| Price | ETB 28,341 Approx |
Tecno Spark 50 Questions and Answers
Q) What is the price of Tecno Spark 50 in Ethiopia?
A) Tecno Spark 50 price in Ethiopia starts at ETB 28,341.
Q) Does Tecno Spark 50 support 5G in Ethiopia?
A) No, Tecno Spark 50 does not support 5G connectivity.
Q) Does Tecno Spark 50 support fast charging?
A) Yes, Tecno Spark 50 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Tecno Spark 50?
A) Tecno Spark 50 is available in Fantasy Purple, Mint Green, Ink Black, Champagne Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
