vivo X300 Ultra Details
vivo X300 Ultra features a 6.82 inch (QHD+) display with 3168 x 1440 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 6600 mAh battery.
| Product Name | vivo X300 Ultra |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 158,625 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
vivo X300 Ultra Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo X300 Ultra |
| Launch Date | 30 March 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Black, Silver, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 163 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 232 |
| Materials | Glass front, glass back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.82 inch |
| Resolution | 3168 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~510 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Armor glass, Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6600 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 158,625 Approx |
vivo X300 Ultra Questions and Answers
Q) What is the price of vivo X300 Ultra in Ethiopia?
A) vivo X300 Ultra price in Ethiopia starts at ETB 158,625.
Q) Does vivo X300 Ultra support 5G in Ethiopia?
A) Yes, vivo X300 Ultra supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does vivo X300 Ultra support fast charging?
A) Yes, vivo X300 Ultra supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in vivo X300 Ultra?
A) vivo X300 Ultra is available in Black, Silver, Green colours.
Q) Is vivo X300 Ultra waterproof?
A) Yes, vivo X300 Ultra comes with IP69/IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
