Oppo K15 Pro Details
Oppo K15 Pro features a 6.59 inch (QHD+) display with 2760 x 1256 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | Oppo K15 Pro |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 71,910 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Oppo K15 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo K15 Pro |
| Launch Date | 01 April 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 158.3 x 75.1 x 8.3 |
| Weight (g) | 200/202/203 |
| Materials | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2760 x 1256 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 600 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 71,910 Approx |
Oppo K15 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo K15 Pro in Ethiopia?
A) Oppo K15 Pro price in Ethiopia starts at ETB 71,910.
Q) Does Oppo K15 Pro support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Oppo K15 Pro supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Oppo K15 Pro support fast charging?
A) Yes, Oppo K15 Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo K15 Pro?
A) Oppo K15 Pro is available in Gray, Silver, Pink, Black/Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
