Honor Win Turbo Details
Honor Win Turbo features a 6.79 inch (QHD+) display with 2640 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 8500 Elite (4 nm) processor and backed by a 10080 mAh battery.
| Product Name | Honor Win Turbo |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 59,643 |
| Last Time Price Updated on | May 23, 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
Honor Win Turbo Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Honor Win Turbo |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black, White, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
Display
| Display Size | 6.79 inch |
| Resolution | 2640 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~427 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10080 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Elite (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 59,643 Approx |
Honor Win Turbo Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Win Turbo in Ethiopia?
A) Honor Win Turbo price in Ethiopia is expected to start at around ETB 59,643.
Q) Does Honor Win Turbo support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Honor Win Turbo supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Honor Win Turbo support fast charging?
A) Yes, Honor Win Turbo supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Win Turbo?
A) Honor Win Turbo is available in Black, White, Blue colours.
Q) Is Honor Win Turbo waterproof?
A) Yes, Honor Win Turbo comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
