Moto G87 Details
Moto G87 features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) processor and backed by a 5200 mAh battery.
| Product Name | Moto G87 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 71,910 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
Moto G87 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Moto G87 |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
Body
| Dimensions (mm) | 164.5 x 77.3 x 7.3 |
| Weight (g) | 183 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 5000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 71,910 Approx |
Moto G87 Questions and Answers
Q) What is the price of Moto G87 in Ethiopia?
A) Moto G87 price in Ethiopia starts at ETB 71,910.
Q) Does Moto G87 support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Moto G87 supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Moto G87 support fast charging?
A) Yes, Moto G87 supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Moto G87?
A) Moto G87 is available in Pantone: Overture, Blue Atoll colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
