Oppo Find X9s Details
Oppo Find X9s features a 6.59 inch (QHD+) display with 2640 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) processor and backed by a 7025 mAh battery.
| Product Name | Oppo Find X9s |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 97,290 |
| Last Time Price Updated on | April 22, 2026 |
| Explore Price List | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Oppo Find X9s Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oppo |
| Model Name | Oppo Find X9s |
| Launch Date | 21 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 156.9 x 73.9 x 7.9 |
| Weight (g) | 202 |
Display
| Display Size | 6.59 inch |
| Resolution | 2640 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7025 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | ColorOS 16.0 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No (Type-C audio only) |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 97,290 Approx |
Oppo Find X9s Questions and Answers
Q) What is the price of Oppo Find X9s in Ethiopia?
A) Oppo Find X9s price in Ethiopia starts at ETB 97,290.
Q) Does Oppo Find X9s support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Oppo Find X9s supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Oppo Find X9s support fast charging?
A) Yes, Oppo Find X9s supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Oppo Find X9s?
A) Oppo Find X9s is available in Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
