Poco C81 Details
Poco C81 features a 6.9 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7250 (12 nm) processor and backed by a 6300 mAh battery.
| Product Name | Poco C81 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 17,766 |
| Last Time Price Updated on | April 24, 2026 |
| Explore Price List | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Sky Blue, Elite Black, Sunset Gold |
| Storage Option | (64GB+4GB) |
Poco C81 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Poco C81 |
| Launch Date | 23 April 2026 |
| Release Date | 23 April 2026 |
| Colors | Sky Blue, Elite Black, Sunset Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 208 |
| Materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | ETB 17,766 Approx |
Poco C81 Questions and Answers
Q) What is the price of Poco C81 in Ethiopia?
A) Poco C81 price in Ethiopia starts at ETB 17,766.
Q) Does Poco C81 support 5G in Ethiopia?
A) No, Poco C81 does not support 5G connectivity.
Q) Does Poco C81 support fast charging?
A) No, Poco C81 does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Poco C81?
A) Poco C81 is available in Sky Blue, Elite Black, Sunset Gold colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
