Redmi R70 5G Details
Redmi R70 5G features a 6.9 inch (HD+) display with 1600 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T8300 (6 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Redmi R70 5G |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 36,378 |
| Last Time Price Updated on | April 18, 2026 |
| Explore Price List | Redmi Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+6GB) (256GB+8GB) |
Redmi R70 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Redmi R70 5G |
| Launch Date | 15 April 2026 |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
Body
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 210 |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~254 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
Performance
| Processor | Unisoc T8300 (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 6/8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | microSDXC |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+6GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | ETB 36,378 Approx |
Redmi R70 5G Questions and Answers
Q) What is the price of Redmi R70 5G in Ethiopia?
A) Redmi R70 5G price in Ethiopia starts at ETB 36,378.
Q) Does Redmi R70 5G support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Redmi R70 5G supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Redmi R70 5G support fast charging?
A) No, Redmi R70 5G does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Redmi R70 5G?
A) Redmi R70 5G is available in Black, Blue, Purple, White colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
