Samsung Galaxy A57 Details
Samsung Galaxy A57 features a 6.7 inch (FHD+) display with 2340 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Exynos 1680 (4 nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy A57 |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 95,175 |
| Last Time Price Updated on | April 4, 2026 |
| Explore Price List | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Compare Samsung Galaxy A57 With:
Samsung Galaxy A57
VS
Samsung Galaxy A37
Samsung Galaxy A57 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy A57 |
| Launch Date | 25 March 2026 |
| Release Date | 10 April 2026 |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
Body
| Dimensions (mm) | 161.5 x 76.8 x 6.9 |
| Weight (g) | 179 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
Display
| Display Size | 6.7 inch |
| Resolution | 2340 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 1200 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~385 |
| Display Type | Super AMOLED+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Exynos 1680 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.95 GHz |
| GPU | Xclipse 550 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+12+5 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 95,175 Approx |
Samsung Galaxy A57 Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy A57 in Ethiopia?
A) Samsung Galaxy A57 price in Ethiopia starts at ETB 95,175.
Q) Does Samsung Galaxy A57 support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Samsung Galaxy A57 supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Samsung Galaxy A57 support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy A57 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy A57?
A) Samsung Galaxy A57 is available in Navy, Gray, Icyblue, Lilac colours.
Q) Is Samsung Galaxy A57 waterproof?
A) Yes, Samsung Galaxy A57 comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
