Samsung Galaxy S27 Ultra Details
Samsung Galaxy S27 Ultra features a 6.9 inch (QHD+) display with 3120 x 1440 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 5100 mAh battery.
| Product Name | Samsung Galaxy S27 Ultra |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 253,800 |
| Last Time Price Updated on | May 22, 2026 |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
Samsung Galaxy S27 Ultra Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Samsung Galaxy S27 Ultra |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Smartphone range | Premium |
Body
| Dimensions (mm) | 163.6 x 78.1 x 7.9 |
| Weight (g) | 214 |
| Materials | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 3120 x 1440 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~500 |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Fast Charging | 60W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.X |
Primary Camera
| Camera Setup | Quad |
| Camera Resolution | 200+10+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | ETB 253,800 Approx |
Samsung Galaxy S27 Ultra Questions and Answers
Q) What is the price of Samsung Galaxy S27 Ultra in Ethiopia?
A) Samsung Galaxy S27 Ultra price in Ethiopia is expected to start at around ETB 253,800.
Q) Does Samsung Galaxy S27 Ultra support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Samsung Galaxy S27 Ultra supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Samsung Galaxy S27 Ultra support fast charging?
A) Yes, Samsung Galaxy S27 Ultra supports fast charging with 60W charging support.
Q) Which colours are available in Samsung Galaxy S27 Ultra?
A) Samsung Galaxy S27 Ultra is available in Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold colours.
Q) Is Samsung Galaxy S27 Ultra waterproof?
A) Yes, Samsung Galaxy S27 Ultra comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
