TCL Tab 10s 5G Price in Ethiopia
TCL Tab 10s 5G Price in Ethiopia starts at around ETB 19,990. The smartphone has 10.1-inch (FHD+) IPS LCD display with 1920 x 1200 Pixels resolution.
| Product Name | TCL Tab 10s 5G |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 19,990 |
| Last Time Price Updated on | April 13, 2022 |
| Explore Price List | TCL Tablets Price in Ethiopia |
| Colors | Dark Gray |
| Storage Option | (4GB+64GB) |
TCL Tab 10s 5G Full Specifications
Network
| Technology | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | TCL Tab 10s 5G |
| Launch Date | 27 February 2022 |
| Release Date | April 2022 |
| Colors | Dark Gray |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 241.7 x 158.6 x 8.5 |
| Weight (g) | 490 |
| Materials | - |
Display
| Display Size | 10.1-inch |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes (18W) |
Performance
| Processor | Mediatek MT8771 |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Storage | Yes - MicroSDXC |
| Variant | (4GB+64GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 12 |
| User Interface (Ui) | N/A |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
Price Information
| Price | ETB 19,990 Approx |
TCL Tab 10s 5G Questions and Answers
Q) What is the price of TCL Tab 10s 5G in Ethiopia?
A) TCL Tab 10s 5G price in Ethiopia starts at ETB 19,990.
Q) Does TCL Tab 10s 5G support 5G in Ethiopia?
A) Yes, TCL Tab 10s 5G supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does TCL Tab 10s 5G support fast charging?
A) Yes, TCL Tab 10s 5G supports fast charging with 18W charging support.
Q) Which colours are available in TCL Tab 10s 5G?
A) TCL Tab 10s 5G is available in Dark Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
