Vivo X500 Pro Max Details
Vivo X500 Pro Max features a 6.85 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by MediaTek Dimensity 9600 Pro processor and backed by a 8000 mAh battery.
| Product Name | Vivo X500 Pro Max |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 236,880 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Colors | Phantom Black, Mist Blue, Dune Brown, Cloud White |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
Vivo X500 Pro Max Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Vivo X500 Pro Max |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Phantom Black, Mist Blue, Dune Brown, Cloud White |
Body
| Dimensions (mm) | 161.2 x 75.5 x 8 |
| Weight (g) | 226 |
| Materials | Glass front (Armor Glass), aluminum alloy frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~452 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Armor Glass, Mohs level 4 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 9600 Pro |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Arm G1-Ultra |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256/512 GB & 1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | Dual UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+200+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 236,880 Approx |
Vivo X500 Pro Max Questions and Answers
Q) What is the price of Vivo X500 Pro Max in Ethiopia?
A) Vivo X500 Pro Max price in Ethiopia is expected to start at around ETB 236,880.
Q) Does Vivo X500 Pro Max support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Vivo X500 Pro Max supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Vivo X500 Pro Max support fast charging?
A) Yes, Vivo X500 Pro Max supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in Vivo X500 Pro Max?
A) Vivo X500 Pro Max is available in Phantom Black, Mist Blue, Dune Brown, Cloud White colours.
Q) Is Vivo X500 Pro Max waterproof?
A) Yes, Vivo X500 Pro Max comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
