Xiaomi 17T Pro Details
Xiaomi 17T Pro features a 6.83 inch (QHD+) display with 2772 x 1280 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Xiaomi 17T Pro |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 179,775 |
| Last Time Price Updated on | May 29, 2026 |
| Colors | Deep Blue, Deep Violet, Black |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+12GB) |
Compare Xiaomi 17T Pro With:
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 17T
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 14T Pro
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 15T Pro
Xiaomi 17T Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Xiaomi 17T Pro |
| Launch Date | 28 May 2026 |
| Release Date | 28 May 2026 |
| Colors | Deep Blue, Deep Violet, Black |
Body
| Dimensions (mm) | 162.2 x 77.5 x 8.3 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~447 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 179,775 Approx |
Xiaomi 17T Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi 17T Pro in Ethiopia?
A) Xiaomi 17T Pro price in Ethiopia starts at ETB 179,775.
Q) Does Xiaomi 17T Pro support 5G in Ethiopia?
A) Yes, Xiaomi 17T Pro supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does Xiaomi 17T Pro support fast charging?
A) Yes, Xiaomi 17T Pro supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi 17T Pro?
A) Xiaomi 17T Pro is available in Deep Blue, Deep Violet, Black colours.
Q) Is Xiaomi 17T Pro waterproof?
A) Yes, Xiaomi 17T Pro comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
