ZTE nubia RedMagic 11S Pro Details
ZTE nubia RedMagic 11S Pro features a 6.85 inch (QHD+) display with 2688 x 1216 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
|---|---|
| Price in Ethiopia | ETB 144,666 |
| Last Time Price Updated on | May 27, 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | ZTE |
| Model Name | ZTE nubia RedMagic 11S Pro |
| Launch Date | 27 May 2026 |
| Release Date | 09 June 2026 |
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
Body
| Dimensions (mm) | 163.8 x 76.5 x 8.9 |
| Weight (g) | 230 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.85 inch |
| Resolution | 2688 x 1216 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~431 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.74 GHz |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 Pro |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 16 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Redmagic OS 11.5 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | ETB 144,666 Approx |
ZTE nubia RedMagic 11S Pro Questions and Answers
Q) What is the price of ZTE nubia RedMagic 11S Pro in Ethiopia?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro price in Ethiopia starts at ETB 144,666.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support 5G in Ethiopia?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports 5G connectivity in Ethiopia.
Q) Does ZTE nubia RedMagic 11S Pro support fast charging?
A) Yes, ZTE nubia RedMagic 11S Pro supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in ZTE nubia RedMagic 11S Pro?
A) ZTE nubia RedMagic 11S Pro is available in Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Ethiopia | Apple iPhone Price in Ethiopia |
| 4G Mobile Price in Ethiopia | 5G iPhone Price in Ethiopia |
| Upcoming Phones Price in Ethiopia | AI Supported Smartphone Price in Ethiopia |
By Brand
| iPhone Price in Ethiopia | Samsung Mobile Price in Ethiopia |
| Vivo Mobile Price in Ethiopia | Oppo Mobile Price in Ethiopia |
| Oneplus Mobile Price in Ethiopia | Xiaomi Mobile Price in Ethiopia |
