iPhone 17e Details
iPhone 17e features a 6.1 inch (QHD+) display with 2532 x 1170 Pixels resolution. It is powered by Apple A19 (3 nm) processor and backed by a 4005 mAh battery.
| Product Name | iPhone 17e |
|---|---|
| Price in India | Rs. 64,990 |
| Last Time Price Updated on | March 3, 2026 |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
| Storage Option | (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
iPhone 17e Competitors
Compare iPhone 17e With:
iPhone 17e
VS
iPhone 16e
iPhone 17e Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Apple |
| Model Name | iPhone 17e |
| Launch Date | 02 March 2026 |
| Release Date | 11 March 2026 |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
Body
| Dimensions (mm) | 146.7 x 71.5 x 7.8 |
| Weight (g) | 169 |
| Materials | Glass front (Ceramic Shield 2), glass back, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.1 inch |
| Resolution | 2532 x 1170 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~460 |
| Display Type | LTPO 4.1 AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Ceramic Shield 2 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4005 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Apple A19 (3 nm) |
| Processor Core | Hexa-core |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (512GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 48 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | iOS 26.3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Face ID | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | Rs. 64,990 Approx |
iPhone 17e Questions and Answers
Q) What is the price of iPhone 17e in India?
A) iPhone 17e price in India starts at Rs. 64,990.
Q) Does iPhone 17e support 5G in India?
A) Yes, iPhone 17e supports 5G connectivity in India.
Q) Does iPhone 17e support fast charging?
A) No, iPhone 17e does not support fast charging.
Q) Which colours are available in iPhone 17e?
A) iPhone 17e is available in Black, White, Soft Pink colours.
Q) Is iPhone 17e waterproof?
A) Yes, iPhone 17e comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in India | Samsung Mobile Price in India |
| Vivo Mobile Price in India | Oppo Mobile Price in India |
| Oneplus Mobile Price in India | Xiaomi Mobile Price in India |
