Honor 600 Details
Honor 600 features a 6.57 inch (QHD+) display with 2728 x 1264 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor 600 |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 648 |
| Last Time Price Updated on | April 18, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Italy |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Honor 600 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Rumored |
| Model Name | Honor 600 |
| Launch Date | Not announced yet |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.57 inch |
| Resolution | 2728 x 1264 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 6500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~458 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 200+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 648 Approx |
Honor 600 Questions and Answers
Q) What is the price of Honor 600 in Italy?
A) Honor 600 price in Italy is expected to start at around Euro 648.
Q) Does Honor 600 support 5G in Italy?
A) Yes, Honor 600 supports 5G connectivity in Italy.
Q) Does Honor 600 support fast charging?
A) Yes, Honor 600 supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in Honor 600?
A) Honor 600 is available in Golden White, Black, Orange colours.
Q) Is Honor 600 waterproof?
A) Yes, Honor 600 comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
