Infinix Hot 70 Details
Infinix Hot 70 features a 6.78-inch (HD+) display with 1576 x 720 Pixles resolution. It is powered by MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) processor and backed by a 6000 mAh battery.
| Product Name | Infinix Hot 70 |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 143 |
| Last Time Price Updated on | May 22, 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Storage Option | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Infinix Hot 70 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Infinix |
| Model Name | Infinix Hot 70 |
| Launch Date | 02 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
Body
| Dimensions (mm) | 167.9 x 79.1 x 7.4 |
| Weight (g) | 195 |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
Display
| Display Size | 6.78-inch |
| Resolution | 1576 x 720 Pixles |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 700 nits |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 4/6 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Expandable Storage | Yes |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50MP + Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | XOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (Side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | Euro 143 Approx |
Infinix Hot 70 Questions and Answers
Q) What is the price of Infinix Hot 70 in Italy?
A) Infinix Hot 70 price in Italy starts at Euro 143.
Q) Does Infinix Hot 70 support 5G in Italy?
A) No, Infinix Hot 70 does not support 5G connectivity.
Q) Does Infinix Hot 70 support fast charging?
A) Yes, Infinix Hot 70 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Infinix Hot 70?
A) Infinix Hot 70 is available in Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
