Honor Pad 20 Price in Italy
Honor Pad 20 Price in Italy starts at around Euro 220. The smartphone has 12.1 inch (QHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | Honor Pad 20 |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 220 |
| Last Time Price Updated on | May 13, 2026 |
| Colors | Green, Pink |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Honor Pad 20 Full Specifications
Network
| Technology | LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single |
General Information
| Manufacturer | 77 |
| Model Name | Honor Pad 20 |
| Launch Date | 12 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Green, Pink |
Body
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 12.1 inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~249 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | Unspecified |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | No |
Sensors
Price Information
| Price | Euro 220 Approx |
Honor Pad 20 Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Pad 20 in Italy?
A) Honor Pad 20 price in Italy starts at Euro 220.
Q) Does Honor Pad 20 support 5G in Italy?
A) Yes, Honor Pad 20 supports 5G connectivity in Italy.
Q) Does Honor Pad 20 support fast charging?
A) Yes, Honor Pad 20 supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Pad 20?
A) Honor Pad 20 is available in Green, Pink colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
