Honor Play 11 Plus Details
Honor Play 11 Plus features a 6.6 inch (QHD+) display with 2600 x 1200 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Honor Play 11 Plus |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 300 |
| Last Time Price Updated on | May 13, 2026 |
| Explore Price List | Honor Mobile Price in Italy |
| Colors | Silver, Gold |
| Storage Option | (256GB+8GB) |
Honor Play 11 Plus Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Honor |
| Model Name | Honor Play 11 Plus |
| Launch Date | 05 May 2026 |
| Release Date | 05 May 2026 |
| Colors | Silver, Gold |
Body
| Dimensions (mm) | 157.4 x 75.4 x 7.3 |
| Weight (g) | 185 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.6 inch |
| Resolution | 2600 x 1200 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~434 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | MagicOS 10 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
Price Information
| Price | Euro 300 Approx |
Honor Play 11 Plus Questions and Answers
Q) What is the price of Honor Play 11 Plus in Italy?
A) Honor Play 11 Plus price in Italy starts at Euro 300.
Q) Does Honor Play 11 Plus support 5G in Italy?
A) Yes, Honor Play 11 Plus supports 5G connectivity in Italy.
Q) Does Honor Play 11 Plus support fast charging?
A) Yes, Honor Play 11 Plus supports fast charging with 45W charging support.
Q) Which colours are available in Honor Play 11 Plus?
A) Honor Play 11 Plus is available in Silver, Gold colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
