Nothing Phone (4a) Pro Details
Nothing Phone (4a) Pro features a 6.83 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 5080 mAh battery.
| Product Name | Nothing Phone (4a) Pro |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 438 |
| Last Time Price Updated on | March 5, 2026 |
| Explore Price List | Nothing Mobile Price in Italy |
| Colors | Black, Silver, Pink |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
Nothing Phone (4a) Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Nothing |
| Model Name | Nothing Phone (4a) Pro |
| Launch Date | 05 March 2026 |
| Release Date | March 2026 |
| Colors | Black, Silver, Pink |
Body
| Dimensions (mm) | 163.7 x 76.6 x 8 |
| Weight (g) | 210 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~440 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5080 mAh |
| Fast Charging | 50W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | Nothing OS 4.1 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 438 Approx |
Nothing Phone (4a) Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Nothing Phone (4a) Pro in Italy?
A) Nothing Phone (4a) Pro price in Italy starts at Euro 438.
Q) Does Nothing Phone (4a) Pro support 5G in Italy?
A) Yes, Nothing Phone (4a) Pro supports 5G connectivity in Italy.
Q) Does Nothing Phone (4a) Pro support fast charging?
A) Yes, Nothing Phone (4a) Pro supports fast charging with 50W charging support.
Q) Which colours are available in Nothing Phone (4a) Pro?
A) Nothing Phone (4a) Pro is available in Black, Silver, Pink colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
