vivo Y600 Pro Details
vivo Y600 Pro features a 6.83 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) processor and backed by a 10200 mAh battery.
| Product Name | vivo Y600 Pro |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 263 |
| Last Time Price Updated on | April 27, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Italy |
| Colors | Black, Blue, Gold, Violet |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
vivo Y600 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo Y600 Pro |
| Launch Date | 27 April 2026 |
| Release Date | 27 April 2026 |
| Colors | Black, Blue, Gold, Violet |
Body
| Dimensions (mm) | 163.9 x 76.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 221 |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10200 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G610 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+8GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OriginOS 6 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 263 Approx |
vivo Y600 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of vivo Y600 Pro in Italy?
A) vivo Y600 Pro price in Italy starts at Euro 263.
Q) Does vivo Y600 Pro support 5G in Italy?
A) Yes, vivo Y600 Pro supports 5G connectivity in Italy.
Q) Does vivo Y600 Pro support fast charging?
A) Yes, vivo Y600 Pro supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in vivo Y600 Pro?
A) vivo Y600 Pro is available in Black, Blue, Gold, Violet colours.
Q) Is vivo Y600 Pro waterproof?
A) Yes, vivo Y600 Pro comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
