Xiaomi 17T Pro Details
Xiaomi 17T Pro features a 6.83 inch (QHD+) display with 2772 x 1280 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) processor and backed by a 7000 mAh battery.
| Product Name | Xiaomi 17T Pro |
|---|---|
| Price in Italy | Euro 1,063 |
| Last Time Price Updated on | May 29, 2026 |
| Colors | Deep Blue, Deep Violet, Black |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+12GB) |
Compare Xiaomi 17T Pro With:
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 17T
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 14T Pro
Xiaomi 17T Pro
VS
Xiaomi 15T Pro
Xiaomi 17T Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Name | Xiaomi 17T Pro |
| Launch Date | 28 May 2026 |
| Release Date | 28 May 2026 |
| Colors | Deep Blue, Deep Violet, Black |
Body
| Dimensions (mm) | 162.2 x 77.5 x 8.3 |
| Weight (g) | 219 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
Display
| Display Size | 6.83 inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~447 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 100W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 50+50+12 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | HyperOS 3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | Euro 1,063 Approx |
Xiaomi 17T Pro Questions and Answers
Q) What is the price of Xiaomi 17T Pro in Italy?
A) Xiaomi 17T Pro price in Italy starts at Euro 1,063.
Q) Does Xiaomi 17T Pro support 5G in Italy?
A) Yes, Xiaomi 17T Pro supports 5G connectivity in Italy.
Q) Does Xiaomi 17T Pro support fast charging?
A) Yes, Xiaomi 17T Pro supports fast charging with 100W charging support.
Q) Which colours are available in Xiaomi 17T Pro?
A) Xiaomi 17T Pro is available in Deep Blue, Deep Violet, Black colours.
Q) Is Xiaomi 17T Pro waterproof?
A) Yes, Xiaomi 17T Pro comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Italy | Samsung Mobile Price in Italy |
| Vivo Mobile Price in Italy | Oppo Mobile Price in Italy |
| Oneplus Mobile Price in Italy | Xiaomi Mobile Price in Italy |
