vivo X300s Details
vivo X300s features a 6.78 inch (QHD+) display with 2800 x 1260 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) processor and backed by a 7100 mAh battery.
| Product Name | vivo X300s |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 218 |
| Last Time Price Updated on | April 1, 2026 |
| Explore Price List | Vivo Mobile Price in Kuwait |
| Colors | Black, Silver, Purple, Green |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
vivo X300s Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Vivo |
| Model Name | vivo X300s |
| Launch Date | 30 March 2026 |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Black, Silver, Purple, Green |
Body
| Dimensions (mm) | 162 x 75.5 x 8 |
| Weight (g) | 217 |
| Materials | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~452 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Reinforced Glass |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7100 mAh |
| Fast Charging | 90W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Arm G1-Ultra |
Storage
| RAM | 12/16 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Camera Resolution | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | KWD 218 Approx |
vivo X300s Questions and Answers
Q) What is the price of vivo X300s in Kuwait?
A) vivo X300s price in Kuwait starts at KWD 218.
Q) Does vivo X300s support 5G in Kuwait?
A) Yes, vivo X300s supports 5G connectivity in Kuwait.
Q) Does vivo X300s support fast charging?
A) Yes, vivo X300s supports fast charging with 90W charging support.
Q) Which colours are available in vivo X300s?
A) vivo X300s is available in Black, Silver, Purple, Green colours.
Q) Is vivo X300s waterproof?
A) Yes, vivo X300s comes with IP68/IP69 rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
