Google Pixel Tablet Price in Kuwait
Google Pixel Tablet Price in Kuwait starts at around KWD 222. The smartphone has 10.95-inch (FHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | Google Pixel Tablet |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 222 |
| Last Time Price Updated on | May 11, 2023 |
| Colors | Porcelain, Hazel, Rose |
| Storage Option | (8GB+128GB) (8GB+256GB) |
| Availability Status Kuwait | Coming Soon |
Google Pixel Tablet Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | No |
| 5G Support | No |
| SIM Size | No SIM |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Google Pixel Tablet |
| Launch Date | 11 May 2023 |
| Release Date | 20 June 2023 |
| Colors | Porcelain, Hazel, Rose |
| Smartphone range | Mid-range |
Body
| Dimensions (mm) | 258 x 169 x 8.1 |
| Weight (g) | 493 |
| Materials | -- |
Display
| Display Size | 10.95-inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Pixel Per Density (ppi) | ~276 |
| Display Type | IPS LCD |
Battery
| Battery Type | Non-Removable |
| Battery Capacity | ? mAh |
| Fast Charging | Yes |
Performance
| Processor | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128/256 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (8GB+128GB) (8GB+256GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 13 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | KWD 222 Approx |
Google Pixel Tablet Questions and Answers
Q) What is the price of Google Pixel Tablet in Kuwait?
A) Google Pixel Tablet price in Kuwait starts at KWD 222.
Q) Does Google Pixel Tablet support 5G in Kuwait?
A) No, Google Pixel Tablet does not support 5G connectivity.
Q) Does Google Pixel Tablet support fast charging?
A) No, Google Pixel Tablet does not support fast charging.
Q) Which colours are available in Google Pixel Tablet?
A) Google Pixel Tablet is available in Porcelain, Hazel, Rose colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
