Huawei MatePad Pro Max Price in Kuwait
Huawei MatePad Pro Max Price in Kuwait starts at around KWD 413. The smartphone has 13.2 inch (HD+) OLED display with 2000 x 3000 Pixels resolution.
| Product Name | Huawei MatePad Pro Max |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 413 |
| Last Time Price Updated on | May 10, 2026 |
| Colors | Blue, Gray |
| Storage Option | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Huawei MatePad Pro Max Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | No SIM |
General Information
| Manufacturer | 101 |
| Model Name | Huawei MatePad Pro Max |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Release Date | 07 May 2026 |
| Colors | Blue, Gray |
Body
| Dimensions (mm) | 289.3 x 196.3 x 4.7 |
| Weight (g) | 499 |
| Materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 13.2 inch |
| Resolution | 2000 x 3000 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Britness | 1600 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~273 |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10400 mAh |
| Fast Charging | 66W |
Performance
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
Storage
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 12 MP |
Software
| Operating System | Harmony OS 4.3 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.1 |
| OTG | Yes |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | KWD 413 Approx |
Huawei MatePad Pro Max Questions and Answers
Q) What is the price of Huawei MatePad Pro Max in Kuwait?
A) Huawei MatePad Pro Max price in Kuwait starts at KWD 413.
Q) Does Huawei MatePad Pro Max support 5G in Kuwait?
A) No, Huawei MatePad Pro Max does not support 5G connectivity.
Q) Does Huawei MatePad Pro Max support fast charging?
A) Yes, Huawei MatePad Pro Max supports fast charging with 66W charging support.
Q) Which colours are available in Huawei MatePad Pro Max?
A) Huawei MatePad Pro Max is available in Blue, Gray colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
