Motorola Razr 70 Details
Motorola Razr 70 features a 6.9 inch (QHD+) display with 2640 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) processor and backed by a 4800 mAh battery.
| Product Name | Motorola Razr 70 |
|---|---|
| Price in Kuwait | KWD 267 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Kuwait |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Motorola Razr 70 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano + eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Motorola Razr 70 |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 |
| Weight (g) | 188 |
| Materials | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titaniuml) |
Display
| Display Size | 6.9 inch |
| Resolution | 2640 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 3000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~413 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | KWD 267 Approx |
Motorola Razr 70 Questions and Answers
Q) What is the price of Motorola Razr 70 in Kuwait?
A) Motorola Razr 70 price in Kuwait starts at KWD 267.
Q) Does Motorola Razr 70 support 5G in Kuwait?
A) Yes, Motorola Razr 70 supports 5G connectivity in Kuwait.
Q) Does Motorola Razr 70 support fast charging?
A) Yes, Motorola Razr 70 supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Motorola Razr 70?
A) Motorola Razr 70 is available in Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Kuwait | Apple iPhone Price in Kuwait |
| 4G Mobile Price in Kuwait | 5G iPhone Price in Kuwait |
| Upcoming Phones Price in Kuwait | AI Supported Smartphone Price in Kuwait |
By Brand
| iPhone Price in Kuwait | Samsung Mobile Price in Kuwait |
| Vivo Mobile Price in Kuwait | Oppo Mobile Price in Kuwait |
| Oneplus Mobile Price in Kuwait | Xiaomi Mobile Price in Kuwait |
