Google Pixel 10a Details
Google Pixel 10a features a 6.3 inch (FHD+) display with 2424 x 1080 Pixels resolution. It is powered by Google Tensor G4 (4 nm) processor and backed by a 5100 mAh battery.
| Product Name | Google Pixel 10a |
|---|---|
| Price in Sri Lanka | LKR 198,129 |
| Last Time Price Updated on | February 18, 2026 |
| Explore Price List | Google Mobile Price in Sri Lanka |
| Colors | Obsidian, Fog, Berry, Lavender |
| Storage Option | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
Compare Google Pixel 10a With:
Google Pixel 10a
VS
Google Pixel 9a
Google Pixel 10a
VS
Google Pixel 7a
Google Pixel 10a
VS
Samsung Galaxy S25
Google Pixel 10a
VS
iPhone 17
Google Pixel 10a Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Google Pixel 10a |
| Launch Date | 18 February 2026 |
| Release Date | 05 March 2026 |
| Colors | Obsidian, Fog, Berry, Lavender |
Body
| Dimensions (mm) | 153.9 x 73 x 9 |
| Weight (g) | 183 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.3 inch |
| Resolution | 2424 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Britness | 2000 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~422 |
| Display Type | P-OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Fast Charging | 30W |
Performance
| Processor | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.9 GHz |
| GPU | Mali-G715 MP7 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Note | UFS 3.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 48+13 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 13 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | LKR 198,129 Approx |
Google Pixel 10a Questions and Answers
Q) What is the price of Google Pixel 10a in Sri Lanka?
A) Google Pixel 10a price in Sri Lanka starts at LKR 198,129.
Q) Does Google Pixel 10a support 5G in Sri Lanka?
A) Yes, Google Pixel 10a supports 5G connectivity in Sri Lanka.
Q) Does Google Pixel 10a support fast charging?
A) Yes, Google Pixel 10a supports fast charging with 30W charging support.
Q) Which colours are available in Google Pixel 10a?
A) Google Pixel 10a is available in Obsidian, Fog, Berry, Lavender colours.
Q) Is Google Pixel 10a waterproof?
A) Yes, Google Pixel 10a comes with IP68 rating, making it water resistant.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Sri Lanka | Samsung Mobile Price in Sri Lanka |
| Vivo Mobile Price in Sri Lanka | Oppo Mobile Price in Sri Lanka |
| Oneplus Mobile Price in Sri Lanka | Xiaomi Mobile Price in Sri Lanka |
