Motorola Razr 70 Ultra Details
Motorola Razr 70 Ultra features a 7.0 inch (QHD+) display with 2992 x 1224 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | Motorola Razr 70 Ultra |
|---|---|
| Price in Sri Lanka | LKR 505,017 |
| Last Time Price Updated on | May 2, 2026 |
| Explore Price List | Motorola Mobile Price in Sri Lanka |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
| Storage Option | (512GB+16GB) |
Motorola Razr 70 Ultra Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Motorola |
| Model Name | Motorola Razr 70 Ultra |
| Launch Date | 29 April 2026 |
| Release Date | 29 April 2026 |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
Body
| Dimensions (mm) | Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 |
| Weight (g) | 199 |
| Materials | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Ceramic), aluminum frame |
Display
| Display Size | 7.0 inch |
| Resolution | 2992 x 1224 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 5000 nits (peak) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~462 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 68W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.47 GHz |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| RAM | 16 GB |
| Internal Storage | 512 GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (512GB+16GB) |
| Note | UFS 4.0 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 50 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Price Information
| Price | LKR 505,017 Approx |
Motorola Razr 70 Ultra Questions and Answers
Q) What is the price of Motorola Razr 70 Ultra in Sri Lanka?
A) Motorola Razr 70 Ultra price in Sri Lanka starts at LKR 505,017.
Q) Does Motorola Razr 70 Ultra support 5G in Sri Lanka?
A) Yes, Motorola Razr 70 Ultra supports 5G connectivity in Sri Lanka.
Q) Does Motorola Razr 70 Ultra support fast charging?
A) Yes, Motorola Razr 70 Ultra supports fast charging with 68W charging support.
Q) Which colours are available in Motorola Razr 70 Ultra?
A) Motorola Razr 70 Ultra is available in Pantone: Orient Blue, Cocoa colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Sri Lanka | Samsung Mobile Price in Sri Lanka |
| Vivo Mobile Price in Sri Lanka | Oppo Mobile Price in Sri Lanka |
| Oneplus Mobile Price in Sri Lanka | Xiaomi Mobile Price in Sri Lanka |
