Poco Pad Price in Sri Lanka
Poco Pad Price in Sri Lanka starts at around LKR 92,741. The smartphone has 12.1 inch (QHD+) IPS LCD display with 2560 x 1600 Pixels resolution.
| Product Name | Poco Pad |
|---|---|
| Price in Sri Lanka | LKR 92,741 |
| Last Time Price Updated on | May 24, 2024 |
| Explore Price List | Explore More Xiaomi Tablets |
| Colors | Dark Gray, Blue |
| Storage Option | (256GB+8GB) |
Poco Pad Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | No SIM |
General Information
| Manufacturer | |
| Model Name | Poco Pad |
| Launch Date | 23 May 2024 |
| Release Date | May 2024 |
| Colors | Dark Gray, Blue |
Body
| Dimensions (mm) | 280 x 181.9 x 7.5 |
| Weight (g) | 571 |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
Display
| Display Size | 12.1 inch |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 600 nits (HBM) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~249 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Fast Charging | 33W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.95 GHz |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (256GB+8GB) |
| Note | UFS 2.2 |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
Software
| Operating System | Android 14 |
| User Interface (Ui) | HyperOS |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/a/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | No |
| NFC | No |
Sensors
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | LKR 92,741 Approx |
Poco Pad Questions and Answers
Q) What is the price of Poco Pad in Sri Lanka?
A) Poco Pad price in Sri Lanka starts at LKR 92,741.
Q) Does Poco Pad support 5G in Sri Lanka?
A) No, Poco Pad does not support 5G connectivity.
Q) Does Poco Pad support fast charging?
A) Yes, Poco Pad supports fast charging with 33W charging support.
Q) Which colours are available in Poco Pad?
A) Poco Pad is available in Dark Gray, Blue colours.
Popular Links
By Brand
| iPhone Price in Sri Lanka | Samsung Mobile Price in Sri Lanka |
| Vivo Mobile Price in Sri Lanka | Oppo Mobile Price in Sri Lanka |
| Oneplus Mobile Price in Sri Lanka | Xiaomi Mobile Price in Sri Lanka |
