itel A100 Pro Details
itel A100 Pro features a 6.56 inch (HD+) display with 1612 x 720 Pixels resolution. It is powered by Unisoc T7100 processor and backed by a 5000 mAh battery.
| Product Name | itel A100 Pro |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 43,007 |
| Last Time Price Updated on | May 21, 2026 |
| Explore Price List | Itel Mobile Price in Nigeria |
| Colors | Comet Orange, Natural Black, Cloud White |
| Storage Option | (64GB+3GB) (64GB+4GB) |
itel A100 Pro Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Itel |
| Model Name | itel A100 Pro |
| Launch Date | 20 May 2026 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Comet Orange, Natural Black, Cloud White |
Body
| Dimensions (mm) | 8.5 |
| Weight (g) | - |
Display
| Display Size | 6.56 inch |
| Resolution | 1612 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| Brightness | 400 nits |
| Pixel Per Density (ppi) | ~269 |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 10W |
Performance
| Processor | Unisoc T7100 |
| Processor Core | Octa-core 1.8 GHz |
| Clock Speed | 1.8GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
Storage
| RAM | 3/4 GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+3GB) (64GB+4GB) |
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 5 MP |
Software
| Operating System | Android 15 (Go edition) |
| User Interface (Ui) | itel OS 15 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| Infrared | Yes |
| NFC | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
Price Information
| Price | NGN 43,007 Approx |
itel A100 Pro Questions and Answers
Q) What is the price of itel A100 Pro in Nigeria?
A) itel A100 Pro price in Nigeria starts at NGN 43,007.
Q) Does itel A100 Pro support 5G in Nigeria?
A) No, itel A100 Pro does not support 5G connectivity.
Q) Does itel A100 Pro support fast charging?
A) No, itel A100 Pro does not support fast charging.
Q) Which colours are available in itel A100 Pro?
A) itel A100 Pro is available in Comet Orange, Natural Black, Cloud White colours.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
