OnePlus Nord 6 Details
OnePlus Nord 6 features a 6.78 inch (QHD+) display with 2772 x 1272 Pixels resolution. It is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) processor and backed by a 7500 mAh battery.
| Product Name | OnePlus Nord 6 |
|---|---|
| Price in Nigeria | NGN 206,179 |
| Last Time Price Updated on | April 7, 2026 |
| Explore Price List | Oneplus Mobile Price in Nigeria |
| Colors | Fresh Mint, Pitch Black, Quick Silver |
| Storage Option | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
Compare OnePlus Nord 6 With:
OnePlus Ace 6 Ultra
VS
OnePlus Nord 6
OnePlus Nord 6 Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G Support | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual |
General Information
| Manufacturer | Oneplus |
| Model Name | OnePlus Nord 6 |
| Launch Date | 07 April 2026 |
| Release Date | 07 April 2026 |
| Colors | Fresh Mint, Pitch Black, Quick Silver |
Body
| Dimensions (mm) | 162.5 x 77.5 x 8.5 |
| Weight (g) | 210 |
| Materials | Glass Front (OnePlus Crystal Guard), plastic frame, plastic back |
Display
| Display Size | 6.78 inch |
| Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Resolution Type | QHD+ |
| Britness | 800 nits (typ) |
| Pixel Per Density (ppi) | ~450 |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Protection | OnePlus Crystal Guard |
Battery
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
Performance
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| Processor Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 825 |
Storage
| RAM | 8/12 GB |
| Internal Storage | 256GB/512GB |
| Expandable Storage | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Note | UFS 4.1 |
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Camera Resolution | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Camera Resolution | 32 MP |
Software
| Operating System | Android 16 |
| User Interface (Ui) | OxygenOS 16 |
Connectivity
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Price Information
| Price | NGN 206,179 Approx |
OnePlus Nord 6 Questions and Answers
Q) What is the price of OnePlus Nord 6 in Nigeria?
A) OnePlus Nord 6 price in Nigeria starts at NGN 206,179.
Q) Does OnePlus Nord 6 support 5G in Nigeria?
A) Yes, OnePlus Nord 6 supports 5G connectivity in Nigeria.
Q) Does OnePlus Nord 6 support fast charging?
A) Yes, OnePlus Nord 6 supports fast charging with 80W charging support.
Q) Which colours are available in OnePlus Nord 6?
A) OnePlus Nord 6 is available in Fresh Mint, Pitch Black, Quick Silver colours.
Q) Is OnePlus Nord 6 waterproof?
A) Yes, OnePlus Nord 6 comes with IP68/IP69K rating, making it water resistant.
Popular Links
| Popular Mobile Price in Nigeria | Apple iPhone Price in Nigeria |
| 4G Mobile Price in Nigeria | 5G iPhone Price in Nigeria |
| Upcoming Phones Price in Nigeria | AI Supported Smartphone Price in Nigeria |
By Brand
| iPhone Price in Nigeria | Samsung Mobile Price in Nigeria |
| Vivo Mobile Price in Nigeria | Oppo Mobile Price in Nigeria |
| Oneplus Mobile Price in Nigeria | Xiaomi Mobile Price in Nigeria |
